Jáhenské svěcení
S vděčností Bohu za dar povolání a s radostí v srdci Vám s pokorou oznamuji, že dá-li Pán, přijmu z rukou otce biskupa Václava Malého 6. září 2025 v katedrále sv. Víta jáhenské svěcení. Srdečně Vás zvu a prosím o modlitbu.
Ondřej Šimer
Co je to jáhenské svěcení?
Jáhen v katolické církvi hlásá Boží slovo, čte evangelium, může kázat, křtít, oddávat, pohřbívat a sloužit v charitativní i administrativní službě. Jáhen nosí při liturgii dalmatiku a štolu přes rameno. Jáhni jsou buď dočasní (kandidáti na kněžství) nebo trvalí (většinou ženatí muži nad 35 let). V mém případě se jedná o dočasné jáhenství, protože se připravuji na kněžství - pokud se tedy nemůžete zrovna této události zúčastnit, nevadí, někdy v budoucnu, dá-li Pán, bude i kněžské svěcení a primice (první mše). Více informací o jáhenství např. na Wikipedii.
Co je nutné k přijetí svátosti svěcení?
Současné církevní dokumenty stanovují požadavky na formaci v několika oblastech — lidské, duchovní, intelektuální a pastorační. Konkrétně to například znamená, že je třeba úspěšně dokončit magisterské studium teologie na vysoké škole a absolvovat formaci v semináři. Mě ještě čekají v červnu poslední státnice a obhajoba diplomky, proto více informací hledejte na tomto webu až před začátkem letních prázdnin.
Jak probíhá liturgie jáhenského svěcení?
Podrobné informace o průběhu liturgie jáhenského svěcení najdete na stránkách liturgie.cz.
Bude po svěcení nějaká oslava? 🍺
Až se bude blížit datum svěcení, najdete zde více informací — například o místě případné oslavy. Něco určitě bude, nebojte se!
Jaký je přesný čas mše?
Až se událost přiblíží, najdete na tomto webu přesný čas svěcení. Mše bude s vysokou pravděpodobností v dopoledních hodinách, doporučuji Vám ale vyhradit si celý den, ať máte čas účastnit se i oslavy.
Můžu přijít i když jsem „nevěřící“?
Určitě, rád uvidím úplně všechny pozvané. Pokud byste nechtěli dorazit na mši, přijďte aspoň potom na pivo. Mimochodem, nejste spíše „něcista“? 😊
Proč ses rozhodl stát se jáhnem (a časem knězem)? Co všechny ty nároky a celoživotní závazek?
Tohle je otázka na delší povídání — a pokud by vás to zajímalo víc, rád si o tom někdy osobně popovídám. Není běžné, aby se dnes člověk ve 26 letech zavazoval na celý život. Pár lidí kolem mě uzavírá manželství, ale většina spíš nechává věci otevřené.
Formace v semináři trvá 6 let a člověk má čas si věci ujasnit. I já měl chvíle pochybností — třeba loni, na studiích v Římě, jsem procházel krizí a formaci dokonce na chvíli přerušil. Právě to mě ale hodně naučilo a znovu nasměrovalo.
Říkám si, že pokud by měl ke svěcení přistoupit jen dokonale vyrovnaný člověk, nepřistoupil by nakonec nikdo. Mám rád myšlenku ze Zločinu a trestu od Dostojevského: „Vyrovnaný člověk, to je pravda, skoro vůbec neexistuje… v desítkách, možná v mnoha statisících, se setkávám s jedním, a to i v dost nedokonalých exemplářích.“
Věřím, že s čistým srdcem mohu říct, že jsem připraven, zde jsem. Je to moje rozhodnutí, že chci být svěcen. Zároveň vím, že povolání je především darem od Boha. V neposlední řadě je to však i církev, která toto povolání stvrzuje.
V jakém kostele pak budeš sloužit?
Můžu být ustanoven ve farnostech na území pražské arcidiecéze.
Kdo je autorem obrázku zde na pozadí a na pozvánce?
Za kresbu vděčím své sestře Yuki. Díky! Stáhnout pozvánku | Stáhnout originální kresbu od Yuki